Ako dosiahnuť, aby okuliare vydržali čo najdlhšie?

Ak ste nositeľmi dioptrických, alebo slnečných okuliarov, určite ste sa už zamysleli nad tým, ako by ste svoje okuliare mali ošetrovať a udržiavať, aby vydržali. Platí zopár pravidiel, ktoré sú overené rokmi. Na tejto stránke ich zhŕňame v krátkosti ako súbor naších najúprimnejších odporúčaní.

V prípade okuliarov určite platí:

"Dobro sa dobrom opláca"

S dezinfekciou opatrne!

Pri dezinfikovaní a čistení okuliarových rámov dávajte veľký pozor na prípravok, ktorý používate. Liehové a alkoholové čistiace prostriedky sa smú použiť len na niektoré povrchy. Inak hrozí, že plasty začnú praskať, farebné povrchy sa začnú odlupovať a kov začne hrdzavieť. Zahrzdavené pánty následne vedú ku poškodenu pántov a zlámaniu okuliarových častí.

Spoľahlivé a overené čistiace prostriedky nájdete v naších predajniach a na e-shope.

 • Nasádzajte si okuliare dvomi rukami

  Pokiaľ je to možné, skúste okuliare nasádzať rovnomerne a držať za obidve straničky.
  Naťahovaním za jednu stranu takmer vždy po nejakom čase dochádza k tomu, že sa buď zdeformuje a uvoľní rám, ktorý potom kĺže a padá z nosa, alebo ak má rám flexy - pántiky s prepružením, tak sa neúmerným namáhaním zlomí na tej strane - väčšinou na pravej.

 • Príďte si dať podoťahovať uvoľnené skrutky

  Voľne padajúce a hojdajúce sa straničky, či pohybujúce sa sklo v očnici rámu je znakom, že treba dotiahnuť skrutky. Inak hrozí, že ich vytratíte a niektorá časť rámu Vám v nevhodnú chvíľu odpadne.

 • Pozor na horko - rám

  Palubná doska auta, radiátory a ani rúra nie sú najlepším miestom na odkladanie okuliarov. Plastové časti okuliarov sú zámerne vyrábané z materiálov, ktoré nahrievaním mäknú. To dovoľuje anatomickú úpravu, aby sa dali dobre nastaviť. Nechceným prehriatím však rámik svojvoľne zmení tvar a nebude sedieť vôbec.

 • Pozor na horko - sklá

  Špeciálne povrstvenia ako antireflex, či tvrdenie dodávajú sklu vysokú odolnosť voči poškriabaniu. No prudkým nahriatím skla dôjde k rôznemu rozpínaniu nosného materiálu a vrstiev. Vrstvy popraskajú a na skle sa vytvorí viac či menej viditeľná mriežka, zhoršia sa optické vlastnosti a začne sa tvoriť "mapa" - miesta s vylámaným povrstvením.

 • Čistite sklá len na mokro, alebo mikrovláknovou utierkou

  Na sklá dopadajú mikročastice prachu, otláčajú sa otlačky prstov a zachytávajú šupinky kože. Aby ste sklá očistili šetrne, umyte ich presne tak, ako umývate riad, saponátom a vlažnou vodou. Kvapky stečú samé a sklá sú hneď suché. Ak aj nemáte poruke umývadlo a saponát, majte vždy pri sebe mikrovláknovú utierku a dýchnutím zvhlčite povrch skiel pred zotretím. Pritom hrubú nečistotu stiahnite jedným pohybom po celom skle a doutierajte inou časťou utierky.

 • Noste okuliare na očiach, alebo chránené v puzdre

  Síce toho znesú veľa, ale veľa krát veľa je priveľa. Paradoxne majú okuliare na celodenné nosenie dlhšiu životnosť, ako okuliare na čítanie. Počet nasadení a odložení, tak ako aj transport majú dopad na životnosť. Ak okuliare skladáte z nosa, zavrite ich do puzdra. Ochránite ich jednak pred prachom, ale aj nechceným prisadnutím, pokrivením, či oteru skiel o drsné povrchy.

 • Vlasové spreje, laky, karbobrúsky, ..

  Aerosol zo sprejových lakov sadá na povrch skiel a takmer okamžite zasychá. Vytvára ďaľšiu mikrovrstvu, ktorá žiaľ nemá veľmi dobré optické vlastnosti a výsledkom je matné videnie.
  Takisto odletujúce horúce špony z fréz a brúsok majú teplotu, ktorá v okamžiku nataví povrch skiel, zapichnú sa a vytvárajú krátery.

Ak už sa náhodou nejaká nehoda stala

Radi Vám okuliare dáme do poriadku. Volajte, alebo píšte do NAŠÍCH PREDAJNÍ a postaráme sa o rýchle vybavenie.