banner_crop  

V našej dielni zabezpečíme letovanie kovových okuliarov, viazanie a lepenie plastových okuliarov, výmenu zlomených pántikov a flexov, zaletovanie nosníkov, výmenu straničiek, zábrus nových skiel a fólií a veľa iných drobných opráv. Staré okuliare ešte stále môžu poslúžiť ako záložné riešenie na horšie časy. Aj obľúbeným okuliarom, ktoré ešte nechcete zahodiť, sa dá vdýchnuť nový život.


Letovanie kovových rámov

Kovové okuliare z bežných zliatín ako monel (niklové aj bez-niklové, berillyum, hliník), ako aj pevné a pružné hypoalergénne titánové (titán, beta-titán, flexon), alebo rámy z nerezovej ocele sa dajú svojím spôsobom zaletovať, či zvariť. V naších podmienkách vieme spájať takmer všetky z týchto materiálov. Občas sa ale vyskytne kombinácia materálov, ktoré vyžadujú priemyselné riešenie. Vtedy je na zváženie, či cena opravy neprevýši hodnotu okuliarov.

UPOZORNENIE: Letované miesto sa nahrieva vysokou teplotou, preto sa musia plastové časti odstrojiť. Ak rám nedovoluje rozmontovanie, letovanie žiaľ nie je možné.

letovanie_detail

Pozrite si názornú opravu

Letované opravované miesto je viditeľné, oholené do kovu so strieborným, či medeným odleskom a na farbených rámoch vyniká. V prípade záujmu vieme rám dofarbiť do podobnej farby voči ostatným dielom. Čítajte nižšie viac o farbení.

Titan a nerezová oceľ

Za príplatok zabezpečíme zváranie titanu a nerezovej ocele, ktoré sa bodovo zvárajú v špeciálnej ochrannej atmosfére (TIG).


Viazanie a lepenie plastových rámov

Plastové rámy je tiež možné opravovať. Prasknuté sú vačšinou na namáhaných a najtenších miestach. Stane sa to buď zvetraním materiálu po rokoch, ako aj nesprávnym zábrusom príliš veľkých skiel, alebo nešetrným zaobchádzaním. Väčšina plastových rámov je vyrobená z acetátu celulózy, teda najklasickejšieho materiálu používaného v optike. Materiál sa dá lepiť naleptaním acetónom. Je ale veľké množstvo rámov vyrobených z iných pružných plastov, ako ULTEM, alebo gumové materiály a na tie lepenie nefunguje. Dajú sa ale elegantným spôsobom zviazať. Pevnosť spoju je úmerná hrúbke silonového lanka, preto je spoj veľmi odolný a pružný.

viazanie_plastov_kolaz


Výmena zlomeného flexu

Jednou z najčastejších opráv je výmena zlomeného flexu. Flex je pružinkový systém v straničke, ktorý dovoľuje prepruženie. Únavou materiálu, ale často hlavne nesprávnym nasádzaním okuliarov jednou rukou sa očko odlomí.

zlomeny_flex 

flex 

Flex mechanizmy sa veľmi líšia od rámu k rámu. Preto aj spôsob nárhady flexu v puzdre vyžaduje rôzne úpravy. Najčastejšie je po výmene flexu viditeľná stopa na puzdre flexu po otvorení/odbrúsení a miesto zalisovania nového flexu. Tieto stopy opravy nie sú vadou, ale cielenou úpravou.


Výmena roztrhnutého silónu

Polorámy, resp. viazané rámy držia sklo na mieste pomocou silonu a osmičky, ktoré zapadajú do drážky v skle. Silon časom degraduje a tuhne. Pri väčšej námahe môže prasknúť a sklo sa uvoľní. Celý silónový záves sa dá u nás v dielni vymeniť a nahradiť novým. Okrem obnovenia funkcie sa navyše čistým a priehľadným silonom zlepší aj vzhľad okuliarov.

nylonove_okuliare_roztrhnute 


Drobné nehody s roztrhnutým silonom vieme dať rýchlo do poriadku.


Výmena poškrabaných skiel a fólií

Škrabance, poškodené povrchové úpravy, odlúpené vrstvy, vyštiepené okraje skiel. To všetko sú nezvratné poškodenia, ktoré opravíme náhradou. Povrch skiel a fólií je od výroby špeciálne povrstvený a preto nie je možné ho leštiť. Na internete síce koluje zopár domáckych návodov, ako sa dá použiť zubná pasta a utierka. Ale po takomto zásahu ostane len čistý plast a jeho trvácnosť bude nanajvýš pár dní, nehovoriac o kvalite videnia. Preto sklá neopravujeme, ale nahrádzame.

104430544_10157472721908575_412577081861093667_o 


Zabrúsime Vám nové sklá z optických materiálov ako 1.5 CR-39, alebo stenčované odľahčené sklá v indexoch 1.56, 1.61 či 1.74 so zušľachtenými povrchmi proti poškriabaniu a proti odrazom. Alebo nahradíme sklá a fólie vo Vaších slnečných okuliaroch náhradnými slnečnými polarizačnými sklami.


Prebrus vlastných skiel do nových rámov

prebrus_ram  

Ak sú Vaše okuliare neopraviteľné a sklá sú v poriadku, vieme Vám ich prebrúsiť do nového rámu. Vyberieme Vám z našej ponuky druhý s najpodobnejšími rozmermy a tvarom očnice. O tom tom, či sa sklá dajú prebrúsiť, rozhoduje hlavne ich veľkosť. Prebrus sa deje vždy o čosi menšieho rámu.

Všetky údaje a parametre, ako dioptrie, cylindre, osi a takisto nacentrovanie podľa rozostupu zreníc - PD (pupil discance), ako aj výškové nacentrovanie si zistíme z Vaších pôvodných skiel.

prebrus_stroj 

prebrus_parametre 


Výmena straničiek

Niektoré straničky sú poškodené do takej miery, že ich radšej nahradíme. Ak je rám zakúpený u nás, vieme zohnať aj originálne diely. Ak máte rám a chcete ho proste donosiť, skúsime nájsť také, ktoré budú pasovať čo najviac ku stredu.

Každý pár straníc je svojím spôsobom originál. Náhrada je často možná len zásadnou úpravou či už očka, dorazu, typu flexu, alebo celého závesu, t.j. očka aj vidličky pántu.

vymena_stranice 


Výmena koncoviek straníc

Ak si náhodou Váš domáci miláčik pochutil na Vaších okuliaroch a koncovky straníc ostali poškodené, polámané, alebo odpadnuté, vieme Vám ich nahradiť za nový pár.

Koncovky sú na väčine kovových okuliarov a niektorých plastových okuliaroch vymeniteľná súčiastka. V závislosti na veľkosti a tvaru koncovky, ako aj na priemere a tvaru dutiny vieme vybrať vhodný náhradný pár a zvliecť a nastoknúť na nosné kovové hroty. V celoplastových straníc, ktorých koncovka nie je odnímateľná, vieme poškodený koniec odfrézovať a nastoknúť acetátové koncovky podobnej farby a veľkosti.

IMG_20200406_142147_edit

IMG_20200406_130121_crop


Výmena silikónových sedielok

vymena_sedielok_2  

sedielka 

Silikónové sedielka sú bežnou súčasťou kovových okuliarov. Ich hlavnou funkciou je fixácia rámu na nose a zabránenie dotyku kovu s kožou. Kovy hoci aj povrchovo upravené môžu vyvolávať alergické reakcie. Je dôležité, aby sedielka priliehali na nos pod správnym uhlom a dostatočnou plochou. Čím sú ťažšie okuliare, tým väčšie by mali byť sedielka. Najčastejšia veľkosť je 10-12mm. No dostupné sú aj väčšie, či naopak menšie veľkosti a tvary.

Silikón má tendenciu degradovať a zachytávať nečistoty. Ak máte sedielka žlté, alebo hnedé, prípadne tvrdé, polámané, alebo odpadnuté, je to dôvod na výmenu. U nás Vám v rámci výmeny okuliare zároveň hĺbkovo vyčistíme.


Farbenie okuliarových rámov

Okuliarové rámy časom môžu stratiť lesk, prípadne sa objavia praskliny a odreté miesta. Ak sú škrabance len na povrchu v lakovej vrstve, je možné jemným brúsením a doleštením prinavrátiť povrchu lesk. Hlbšie škrabance, alebo vrypy je potrebné prebrúsiť, či opieskovať a prelakovať. Ak sú poškodené plochy veľké, alebo na vaicerých miestach, býva najjednoduchším riešením opieskovanie celého rámu a nanesenie niekoľkých vrstiev dvojzložkovej farby s pokrytím priezračným lakom. Do farby je možné primiešať aj metalické pilinky na dosiahnutie metalízového efektu.

farbenie_okuliarov 

Výhoda farbenia dvojzložkovými farbami je ich hypoalergénnosť a odolnosť voči potu a poveternostným podmienkam. Dĺžka farbenia je daná prípravou a pieskovaním, ale aj tvrdnutím po nanesení poslednej vrstvy. Tá je niekde okolo 5-10 dní.


Hĺbkové čistenie ultrazvukom

Čistenie okuliarov je spojená s akoukoľvek opravou. Jednak z hygienických dôvodov, ale aj kôli mastnotám, ktoré by mohli pri oprave brániť. Kým čistenie ultrazvnukom spoľahlivo odstráni nečistoty z ťažko dostupných uhlov, hĺbkové čistenie znamená odstrojenie všetkých dielov a rozloženie rámu na súčiastky. Len takto sa dá dostať do drážok a zákutí. Kompletné vyčistenie by mala byť súčasť nosenia. Koža, pot, prach a chemikále sa v okuliaroch zbierajú. Nenechajte ich spustnúť. Mali by Vás reprezentovať, podobne ako čisté nechty.

uzv 


Ako požiadať o opravu?

zasielka_opravy 

Ak ste sa rozhodli, že pre Vás oprava má zmysel a chcete okuliarom dať druhú šancu, prineste, alebo zašlite nám ich poštou. V zásielke prosím pribaľte aj krátky sprievodný list, aby sme vedeli jednoznačne obsah priradiť zákazke. Popíšte, čo je pokazené a čo požadujete opraviť. Celkovú cenu opravy dohodneme individuálne. Dĺžka  opráv je cca 5-10 dní aj so zasielaním. Ak sa oprava podarí, pošleme Vám okuliare späť formou poštovej dobierky v dohodnutej cene. Ak sa oprava nepodarí, pošleme späť obyčajnou poštou.

ZOOM optika, s.r.o.
Žitná 25
Bratislava
831 02


Prehľad cien najbežnejších opráv

Oprava kovových rámov

Letovanie - celorám
24€
Letovanie - polorám
36€
TIG/PUK pulzné zváranie (titan)

48€

Oprava plastových rámov

Viazanie silonom
18€
Viazanie + lepenie
24€
Narovnanie rámu
12€

Povrchové úpravy

Leštenie
12€
Retuš opraveného miesta
6€

Farbenie

Lakovanie/farbenie - akryl
24€
Lakovanie/farbenie - polyuretán
36€
Celkové prefarbenie rámu (akryl/polyuretán)
od 60€
Neštandardné opravy podľa dohody
24€/h

Výmena dielov

Výmena sedielok (pár)
2€
Výmena koncoviek (pár)
12€
Výmena pántu (letovanie/zatavenie)
24€
Výmena straníc + dopasovanie
36€

Viazané rámy

Výmena silonu
4€
Výmena osmičky (8-profil)
12€

Patentové rámy

Výmena hmoždinky
6€


Kontaktujte nášho technika

Po - Pi: 8:00 - 16:00
Opravy sú možné aj mimo pracovných hodín po dohode.

Tel: 0948/117 360

e-Mail: dielna@optikazoom.sk


Aká je záruka na opravu?

Záruka na opravované diely letovaním, lepením, narovnávaním a viazaním, alebo na farbenie povrchov po oprave

6 mesiacov

Záruka na originálne náhradné diely, ako aj nové súčiastky okuliarov

24 mesiacov

Pre viac informácií, ako postupovať v prípde reklamácie, kliknite SEM

dielna_small.JPG