Ako správne používať dierkované (ajurvédske) okuliare

Ako fungujú dierkované okuliare

Viacerí nositelia okuliarov si už iste všimli, že prižmúrením sa pohľad trochu priostrí. Je to tým, že úzkym priezorom sa do oka dostáva užší zväzok lúčov a ten na sietnicu dopadá ostrý bez ohľadu na dioptrie. Nevýhodou je, že sa tým obmedzí aj množstvo svetla, takže je obraz tmavší. Inak povedané, funguje to len za dobrého osvetlenia.

Naopak, čím širší priezor (t.j. širšia zrenička, napr. za tmy), tým sa zmenšuje hĺbka ostrosti a na ostré zobrazenie musí byť presne usmernený na sietnicu. Aj sebemenšia zraková vada sa prejaví silnejšie.

Dierkované okuliare majú fólie pokryté drobnými priezormi – diafragmy v rovnomerných rozostupoch. Pohľadom cez priezory sa deje niekoľko vecí naraz

  • pozorovaný obraz (TV, tlačený text, monitor) sa javí ostrejší
  • oči sú nútené natočiť sa do paralelného pohľadu, aby každé hľadelo cez otvor
  • proces akomodácie a zaostrovania je aktivovaný silnejšie a to hlavne množstvom vstupujúceho svetla

Prvonositelia môžu veľmi krátko po nasadení zreteľne cítit ťahanie a tlak na spánkoch a koreni nosa. Preto sa odporúča s týmto tréningom začať vo veľim krátkych intervaloch do 5. minút.

Ako často by sa mali dierkované okuliare nosiť

Tréning dierkovanými okuliarmi sa odporúča každý deň. Spočiatku je potrebné si na pohľad navyknúť. Netreba v nich zotrvávať hodiny vkuse. Pravideľné nosenie a návyk následne dovolia nostieľom potrénovať aj 10-15 minút každý deň, napríklad pri čítaní knihy, pri televízii, alebo pri práci s počítačom.

Akonáhle sa objavia nepríjemné pocity, prílišné ťahanie, alebo slzenie očí, je potrebné tréning prerušiť. Ľuďom s citlivejšími očami tento štýl tréningu nemusí vyhovovať vôbec, t.j. nedôjde ani k návyku na okuliare. Je treba počúvnuť svoje oči.

Zároveň je vhodné tréning dierkovanými okularmi doplniť a nahradiť aj cvikmi okohybných svalov, známych aj ako očná jóga.

Čo môžete od okuliarov očakávať

Po jednom až dvoch týždňoch by ste mali spozorovať kľudnejší a zaostrenejší zrak. Je to vplyvom posilnenia svalov a zlepšeniu ovládania oka. Zároveń sa zlepšil aj reflex sietnice, ktorá je vďaka dierkam rozmiestneným po ploche osvecovaná pod inými uhlami a v iných podmienkach. Celkovo možno očakávať

  • zaostrenie zraku
  • rýchlejšie preostrovanie medzi diaľkou a blízkom
  • menej podráždené oči
  • zmiernenie bolestí očí
  • po dlhšej dobe (> 2-3 mesiace) sa môžu prejaviť trvalé priaznivé posuny v dioptriách

Hoci sa v modernej a klasickej medicíne nepotvrdil a nedokázal spôsob vyliečenia dioptrií, ostáva tréning očí stále vecou, ktorá Vám môže len pomôcť. Priekopník v obore zlepšenia zraku bez dioptrií je William Bates aj s jeho metódou, pomocou ktorej pozoroval rôzne úspechy a zlepšenia svojich pacientov. Hoci jeho výsledky nie sú odbornou verejnosťou veľmi uznávané, stále sa k ním ľudia vracajú v snahe nájsť alternatívu kú zaužívanému spôsobu riešenia dioptrickýh problémov so zrakom.

Pre koho su dierkované okuliare vhodné

Vhodným kandidátom je každý, kto už nosí dioptrické okuliare a má záujem, aby sa dioptrie dramaticky nezvyšovali. Precvičovaním okohybných svalov sa docieli lepšie vnímanie obrazu a kľudnejšie oči. Je to protiklad k strnulému pohľadu v práci na monitor, alebo na horizont pri šoférovaní. Monotónnosť oči unavuje a stuhnuté svaly okrem zlého ovládania očí a zaostrovania môžu spôsobiť aj zmenu tvaru očnej gule a viesť k predĺženiu oka a vývinu krátkozrakosti – myopie, alebo naopak skráteniu očnej gule a nástupu ďalekozrakosti – hypermetropie.

Aj ľudia bez okuliarov môžu dierkované okuliare používať na udržanie si zdravého a vitálneho zraku. Princíp rozhýbania svalov ostáva ten istý.

Naopak dierkované okuliare nie sú vhodné pre ľudí, ktorý majú inú funkčnú vadu zraku, ako je napríklad tupozrakosť (nedovivinutý zrakový sietnicový reflex), alebo iné obmedzenia. Používaním dierkovaných okuliarov by sa zdravé silnejšie oko nadmerne zaťažovalo. Navyše je tento tréning pre nefunkčné oko bez účinku.

Využitie štrbiny v optike

Pri klasickom vyšetrení zrakovej ostrosti optometrista môže zistiť clonou so štrbinou, či vôbec a nakoľko oko dokáže zaostriť. Je to nápomocné vyšetrenie aj v prípade tupozrakosti. Udáva mieru, nakoľko sa bude dať zlepšiť zrak dioptriami. Ak oko na štrbinu nezareaguje vôbec, väčšinou nemá význam ani určovať dioptrie.

Zásady správneho používania dierkovaných okuliarov

  • Dostatočné osvetlenie
  • Práca buď s monitorom, alebo pohľad na TV, čítanie knihy s prisvietením
  • Prechádzka v známom prostredí
  • Preferovať statickú činnosť bez nutnosti presunov, zamedzenie úrazov
  • NEPOUŽÍVAŤ NA ŠOFÉROVANIE z dôvodu zlého periférneho videnia a celkového nevhodného pritienenia oka
  • Neodporúčame používať na dielenskú mechanickú prácu, ani inú manuálnu odbornú činnosť, obsluhu prístrojov. Hrozí nebezpečenstvo úrazu z dôvodu obmedzenia zorného pola.