Blog
Zdravé oči (nie len) na pracovisku
Domov / Blog / Rady a tipy / Zdravé oči (nie len) na pracovisku
Aké faktory ovplyvňujú náš zrak na pracovisku?
Každé pracovisko má svoje nástrahy. Najčastejšie sa v súvislosti so zrakom spomínajú kancelárie a administratívna práca a to hlavne kvôli monitorom a displejom. Na týchto miestach sa potýkame s vplyvom sústredeného pohľadu na jednu vzdialenosť. Často sa k tomu pridá obmedzené žmurkanie. A komfortu nepridáva ani vzduchotechnika, ktorá neustálym pohybom vzduchu dodatočne vysušuje oči. Najposlednejšie štúdie ukazujú, že aj prevaha modrého svetla, ktorá vychádza z LED osvetlení a podsvietení monitorov, môže mať za následok zhoršenie stavu zraku.
Sú ale aj ďalšie pracoviská, ktoré zrak zaťažujú, ako napríklad prašné a znečistené výrobné haly, sklady, práca s na presvetlených, alebo naopak na neosvietených miestach. Na týchto miestach sa jedná viac o mechanickú námahu očí. Neustále kompenzujú nerovnováhu okolia, ostré svetlo, vietor, nerovnomernosť osvetlenia, slzenie očí z dôvodu nečistôt a náporu vetra.
Samostatnou témou je pracovisko profesionálnych vodičov. V ich povolaní sú nástrahou hlavne oslnenia reflektorov, či vychádzajúceho a zapadajúceho slnka, ale aj strnulý koncentrovaný pohľad na horizont, či klimatizácia. K celkovému diskomfortu vodičov sa okrem toho pridáva aj nehybný posed, ktorý viac alebo menej fixuje hlavu a krk v polohách, v ktorých krk a šija začínajú tŕpnuť. Veľa problémov a bolestí spájaných s očami vychádzajú práve z krku.
Všetky pracoviská spája jedna spoločná vlastnosť a tou je každodenné opakovanie. Kým oko, ktoré krátkodobo oslní jas zapadajúceho slnka, sa po krátkej chvíli „znormalizuje“, tak opakovanému pohľadu na prudké svetlo sa bude musieť prispôsobiť. Dochádza k posunu, adaptácii na okolie, znížení, alebo zmene citlivosti, ochabnutiu, výpadku niektorej funkcie, alebo dioptrická adaptácia posunom vlastných dioptrií. V bežnom živote sa potom dostáva oko do odchýlky. Až v tykých momentoch začneme pátrať po príčinách.
Zlepšite váš komfort na pracovisku
Na každom jednom pracovisku je pomoc očiam trochu iná.
Pracovníci v kanceláriách by sa mali zasústrediť na pravideľné prestávky pri pohľade na monitor. Veľmi dobre funguje memo-sticker na ráme monitora, ktorý pripomenie, že každých 20 minút, by sme sa aspoň na 20 sekúnd mali pozrieť do vzdialenosti minimálne 6 metrov (20 stôp) – metóda 20/20/20. Akomodácia v oku sa tým uvoľní na minimum. Takisto by sa mal akýkoľvek pocit podráždeného, či suchého oka podchytiť hneď. Suché oči vyplývajú s nedostatku žmurkania a zvlhčenia očí. Je vhodné zapojiť buď očnú jógu – súbor cvikov na rozhýbanie okohybných svalov, alebo aj očné kvapky. Hýbanie očami do strán a rôznymi smermi má dvojaký benefit. Okrem rozcvičenia svalov sa oko pri pohybe zvlhčí prirodzene. Pridaný efekt očnej jógy je z precvičovania so zavretými viečkami.
V prípade, že sa podráždené oči nepodarilo znormalizovať, je potrebné pátrať ďalej a skúsiť vylúčiť vplyv modrého svetla. Na trhu sú dostupné aj nedioptrické počítačové okuliare so sklami, ktoré filtrom modrého svetla zmiernia jeho vplyv. Veľa krát bol účinok týchto skiel aj u nás hodnotený veľmi pozitívne.
Je ale samozrejmé, že najpodstatnejšie je, aby človek mal zrak dobrý, alebo vykorigovaný dioptriami. Neostré videnie sa podpisuje na všetkých faktoroch niekoľkonásobne. Nemusí sa pritom jednať o vysoké dioptrie. Práve naopak. Z posledných screeningov, ktoré po firmách robíme, zisťujeme, že je veľké percento pracovníkov, ktorí o svojich dioptriách nevedia a že ich oči pri práci trpia zbytočne.
Pracovníci vo výrobnej sfére a v mechanizovaných prostrediach by si mali dať predovšetkým pozor na ochranu zraku pred prachom, odletujúcimi časticami, vetrom a oslnením a ožiarením. Sú to najrôznejšie pracovné ochranné pomôcky s certifikovaným zorníkom v rôznych prevedeniach, aby na danej pracovnej pozícii nevadili.
Šoféri by sa mali zasústrediť hlavne na farebné filtre, ktoré každý pomáhajú v rôznych podmienkach. Či už je to prudké slnko, alebo šero, alebo nepríjemné počasie ako dážď, hmla a husté sneženie, ale aj nočné šoférovanie, atď. Farebné filtre posúvajú spektrum svetla a pomáhajú zvýšiť kontrast, vnem ostrého obrazu, rozlíšenie predmetov na a pri ceste, rýchlejšie rozoznávanie nápisov a značiek a pomáhajú rýchlejšej reakcii. Každému šoférovi bude vyhovovať pravdepodobne iná farebnosť a sýtosť zafarbenia.
Rozhýbte svoje oči
Za mnohými zhoršeniami zrakového komfortu sa skrývajú ochabnuté svaly, ktoré svoju funkciu vykonávajú nedostatočne. V očiach môžeme takéto zhoršenie pociťovať ako dlhšie neostré videnie pri prechode z blízka do diaľky a naopak, dvojenie videnia, krútenie hlavy, pocit tlaku v očiach, bolesti hlavy a následne menšia schopnosť sústredenia a práce.
Na rozhýbanie očí existuje veľa cvikov. Najčastejšie sa spomína očná jóga a napríklad Batesová metóda. Cviky sú pritom už viac fyzioterapeutického charakteru, než čisto oftalmologického. To znamená, že cviky majú podpornú funkciu v snahe navrátenia zrakového komfortu.
Ako úplný základ odporúčam do každodenného života akéhoľvek pracovníka zakomponovať 1-2 cvičenia po max. 5 minút denne. Cvičenia očnej jógy je možné si nájsť vo forme obrázkov a videí a veľa z nich sa navzájom podobajú. Z osobnej skúsenosti ale odporúčam dodržať nasledovné:
• Nesnažiť sa cvičiť rýchlo. Rýchle pohyby očami môžu vyvolať závrate a nepríjemné stavy.
• Vychýlenie očí doviesť až do úplne krajnej pozície. Vtedy sa prejaví účinok maximálneho skrátenia a uvoľnenia svalov.
• Precvičiť cviky tak s otvorenými, ako aj so zavretými očami. Cvičenie s otvorenými očami a presúvaním pohľadu napomáha „zobudiť“ aj krajné miesta sietnice. Táto verzia sa veľmi podobá jednému cviku z Batesovej metódy – kmitanie. Precvičenie so zavretými očami zas pomáha zvhlčeniu očí a rovnomernému ochrannému slznému filmu.
Ako na podráždené oči?
Podráždené oči na pracovisku je treba riešiť. Stav sa sám od seba pravdepodobne nezlepší a zbytočne tým utrpí pracovný výkon. Kvapky do očí riešia úzku škálu možných pričín. Väčšina z nich je na prírodnej báze s minimom konzervantov a niektoré aj s pomocnými látkami na ukľudnenie zápalov. Je úplne bezpečné ich kvapkať aj dlhodobo. Je ale treba dodržať dátum spotreby po otvorení, ktorý pri bežných aplikátoroch je max. 1 mesiac.
Často ale pri podráždených očiach treba pátrať ďalej. Ako najistejšiu postupnosť by som navrhoval ísť po príčinách v poradí:
• obmedziť prievan a ovievanie klimatizáciou
• zvlhčovať oči kvapkami aspoň 2x denne
• pravideľné precvičenie očí
• okuliare s filtrom modrého svetla
• vykorigovanie, alebo úprava dioptrií
Ak by jednoduchšie metódy neviedli k zlepšeniu:
• zmeniť posed oproti oknu / bokom k oknu / presun do menej, alebo viac osvetlenej časti, alebo zmena z umelo osvetlenej miestnosti na denné svetlo, alebo naopak.
• zmena monitora, vyššie rozlíšenie, zmena farebného tónu, kmitania
Škodí našim očiam modré svetlo?
Modré svetlo je súčasťou denného svetla. Nedá sa oddeliť a je potrebné rovnako, ako aj iné farby. Je potrebné okrem iného aj v určovaní cirkadiánneho rytmu – rytmus bdelosti a spánku. Počas dňa ho do oka vstupuje viac a udržuje nás bdelými. K večeru začne prevládať červeno-oranžové spektrum a uvádza organizmus do odpočinkového režimu.
K narušeniu dochádza, keď je oko modrej farbe vystavené dlhšiu dobu. Napríklad je to neskoršou večernou prácou, nočnými pracovnými zmenami. Je to ale aj z dôvodu nadmerného používania smartfónov mimo pracovnej doby. Ako prvá pomoc sa ponúka zmena režimu a obmedzenie monitorov, displejov a LED osvetlení na najnižšiu potrebnú mieru. Človek ale žije v dobe, keď sa trend uberá práve opačným smerom.
K nežiadúcim účinkom sa pridáva aj fakt, že modré svetlo sa kôli vyššej frekvencii má tendenciu lámať pred sietnicou. To znamená, že navodzuje dojem krátkozrakosti. Opakované vystavenie očí takým podmienkam môže mať za následok adaptáciu, alebo teda zmenu dioptrií v očiach.
Okrem iného sa modrému svetlu, podobne ako UV žiareniu, pripisujú vlastnosti, ktoré môžu mať za následok trvalé zmeny na sietnici.
Sklá s filtrom modrého svetla napomáhajú udržať spektrum farieb v rovnováhe, takže aj modré svetlo samotné nevyčnieva nad ostatné farby. Rovnomernejším rozložením farieb sa aj pohľad stáva prirodzenejším a potreba kompenzácie oka sa zmierni. Sklá s modrým filtrom nie sú všeliek, ale určite v pozitívnom zmysle napomáhajú v neprirodzených pracovných podmienkach. Dajú sa pritom používať celodenne bez obmedzení. Je ale časť ľudí, ktorí žlto-oranžový nádych neobľubujú a pohľad cez také sklá im vad
Správna životospráva a zdravie očí
Správna životospráva a zdravie má priamy vplyv na kvalitu zraku. To sa dá demonštrovať veľmi jednoducho. Ak je človek chorý, po horúčke, po nočnej pracovnej zmene, ak má rozkývaný hormonálny balans, alebo sa lieči silnejšími liekmi, prípadne na cukrovku, má takmer okamžite pocit menej ostrého a nekomfortného videnia. Zrak vyžaduje relatívne vysokú mieru oddychu a na druhej strane je to veľmi citlivý barometer fyzického, ako aj psychického stavu. Na základe zraku a vonkajšieho vzhľadu oka je možné určovať aj iné ochorenia. Oči sú vo svojej podstate jediný viditeľný vývod mozgových vlákien. Prezradia aj detaily. A postupne sa viac a viac ukazuje, že všetko so všetkým súvisí. Preto ani začervenané oči neznamenajú iba problém s očami, alebo bolesť hlavy len problém s hlavou.
Vitalitu zraku vieme podporiť tak cvičením, ako aj výživou. Je dobré klásť dôraz hlavne na vitamín A a Luteín, ako aj na Zinok a Meď, ale aj vitamín C a E. Spolu tvoria stabilný základ a vplývajú každý na rôzne časti oka. Napríklad vitamín C udržiava steny ciev a celkovú štruktúru oka pomocou kolagénu, vitamín A je zodpovedný za priehľadnú rohovku a schopnosť vidieť v šere a tme, vitamín E ako antioxidant chráni bunky pred voľnými radikálmi a Lutein a Zeaxantin, ktoré sú bežnou súčasťou sietnice a makuly pre ich správnu funkciu a ochranu pred vplyvom UV a modrého svetla.
Nezanedbávajte starostlivosť o vaše oči
Adaptácia zraku a reakcie na neprimeranú záťaž môžu byť dočasné, ale aj trvalé. Ak prehliadame výstražné známky namoženia očí, budú nás zmeny obmedzovať čoraz viac a ostanú nezvrátiteľné.
Ak zanedbávame napríklad slzenie očí, bolesť očí a hlavy, žmúrenie a nútené zaostrovanie, krátka pracovná výdrž, dvojenie videnia, mušky a pavučiny, či fliačiky pri pohľade na bielu stenu, časté praskanie cievok, lesklé oči, nažltlé očné bielka, svetloplachosť, ale aj očný tras, nerovnako veľké zreničky a iné prejavy, vystavujeme sa riziku, že príčina prerastie do vačšieho problému. Akútne stavy sa neriešením stanú chronickými. Začnú zasahovať do okolitých orgánov, alebo sa začnú obmedzovať funkcie oka, ako narp. zelený zákal.
Súvisí zdravie našich očí s našou celkovou kondíciou?
Správna životospráva a zdravie má priamy vplyv na kvalitu zraku. To sa dá demonštrovať veľmi jednoducho. Ak je človek chorý, po horúčke, po nočnej pracovnej zmene, ak má rozkývaný hormonálny balans, alebo sa lieči silnejšími liekmi, prípadne na cukrovku, má takmer okamžite pocit menej ostrého a nekomfortného videnia. Zrak vyžaduje relatívne vysokú mieru oddychu a na druhej strane je to veľmi citlivý barometer fyzického, ako aj psychického stavu. Na základe zraku a vonkajšieho vzhľadu oka je možné určovať aj iné ochorenia. Oči sú vo svojej podstate jediný viditeľný vývod mozgových vlákien. Prezradia aj detaily. A postupne sa viac a viac ukazuje, že všetko so všetkým súvisí. Preto ani začervenané oči neznamenajú iba problém s očami, alebo bolesť hlavy len problém s hlavou.
Nájdite ten správny balans
Ak to okolnosti dovoľujú, je treba neprirodzené pracovné podmienky vykompenzovať aspoň rovnakou dávkou prirodzenejšieho prostredia. Ak má deň 24 hodín a 8-9 hodín z toho pracujeme a 5-7 hodín spíme, tak ostáva ešte nejakých 8 hodín, ktorými si veľmi vieme pomôcť. Pracovnú metódu 20/20/20 vieme takisto využiť aj pri hobby, napríklad pri čítaní kníh, alebo pozeraní televízie. Veľmi účinným prostriedkom na ukludnenie očí je úplná tma. Je to takisto jedna z metód Batesa. Cvik sa nazýva „palming“ – prekrytie očí dlaňami.
Naštastie trendy modernej doby veľmi dobre reflektujú túto potrebu. Je veľa bežcov, cyklistov, ale aj ľudí, ktorí si znovu začali ceniť prechádzky, výlety, hory, diaľky a aktívny pohyb. Svoje vnútorné ucho nastavili správne a počúvajú svoj vnútorný hlas.
Bolo by zlé zakazovať a prikazovať. Obrazovkám sa ani v najlepšej snahe dnes nevyhneme. Svetlá, kontrolky, upozornenia, ukazovateľe, smartfóny, čítačky kníh a televízory nás stretajú na každom kroku. Ale tak, ako napríklad aj modré svetlo samo o sebe nie je zlé, iba jeho prevaha, tak aj nerovnomernosť záťaže je tá, ktorá dlhodobo spôsobuje problém. A netýka sa iba očí. Nerovnomernosť a imbalans je vidieť všade, kde siaha snaha človeka o perfekcionizmus.