Okuliare alebo kontaktné šošovky? Rady a tipy ako si vybrať.

Kedy je vhodnejšie nosiť okuliare

Na začiatok by bolo dobré vedieť popísať, akým štýlom by ste okuliare, alebo šošovky používali. Možno používate okuliare na celodenné nosenie tak, že ich ráno dáte na nos a pred spaním skladáte. Alebo by ste okuliare mali používať len občasne, napríklad na čítanie, na šoférovanie, do školy, alebo na prácu s počítačom. Prípadne sa okuliare snažíte nenosiť a spomeniete si na ne len vo výnimočných prípadoch.

Okuliare volíte hlavne na

  • občasné nosenie čítanie
  • počítačové okuliare s filtrom modrého svetla
  • šoférske okuliare s prifarbením
  • slnečné dioptrické okuliare
  • multifokálne okuliare
  • v prípade, ak doktor kontaktné šošovky neodporúča kôli alergiám, či veku

Všeobecne sú na korekciu dioptrií a cylindrov vhodnejšie okuliare, pretože je možné ich presnejšie nastaviť. Veľkou výhodou je, že si ich môžte okamžite nasadiť, ako aj zložiť z nosa bez zložitej manipulácie a kontaktu s okom. Sklá okrem tvrdenia obsahujú aj špeciálne povrstvenia na ľahšie čistenie a v niektorých verziách aj dodatočnú ochranu zraku pred modrým, či UV žiarením. Pri voľbe správnej veľkosti a materiálu a dodržaní správnych zásad pri nosení sú okuliare výrabané dnešnou technológiou odolné a robustné. Okrem toho tým, že oko nezakrývajú, má rohovka stále dostatok kyslíka a nedochádza k prejavom podráždenia oka, alebo zarastanie rohovky cievkami, ak to býva pri dlhodobejšom nosení kontaktných šošoviek.

Precízne nastavenie multifokálnych okuliarov a vyladenie zón na diaľku a blízko je možné len pomocou okuliarov. Využíva sa efekt sklápania očí, kedy pri pohľade do diaľky pozeráte hornou časťou skiel a do blízka spodnou. Tieto zóny majú rozdielne dioptrie. Pohybom očí, brady a rúk si vždy viete nájsť tú najsprávnejšiu zónu.

Nevýhody okuliarov

Asi každý nostieľ okuliarov už vie, aké je nepríjemné mať na očiach zaprášené, znečistené, alebo poškodené sklá. Okuliare vyžadujú každodennú jemnú údržbu a čistenie, aby vám fungovali dobre. Keď ich zanedbáte, máte s nimi viac trápenia, ako osohu. Navyše je potrebné rátať aj s počasím, chladom, snehom a dažďom, nakoľko sa zvknú aj zahmliť a ľahko na ne niečo napadá. Kým oko sa prečístí jednoduchým žmurknutím, okuliare treba zložiť a sklá dočistiť čistiacim prostriedkom a jemnou utierkou. Okuliare by ste nemali čistiť na sucho a nesmú sa utierať do odevu, či papierovými servítkami.

Kedy sú vhodnejšie kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú vhodné najmä na

  • celodenné nosenie ako náhrada za okuliare do diaľky
  • športové aktivity
  • korekciu vyšších dioptrií
  • kombinácia šošoviek a okuliarov pri vyššom rozdiele dioptrií na pravom a ľavom oku (anizometropia)

Zdroj: https://d31g6oeq0bzej7.cloudfront.net/Assets/image/jpeg/ff7196f4-5047-4f7f-ad84-f954e1457b09.jpg

Nad kontaktnými šošovkami by ste mali uvažovať vtedy, ak radi športujete, alebo ak sa trápite s príliš ťažkými okuliarmi kôli vyšším dioptriám. Veľkou výhodou šošoviek je ich veľkosť. Ich priemer okolo 14mm dovoľuje skryť a zamaskovať aj pomerne vysoké hodnoty. Navyše okrem dioptrií vedia korigovať aj cylindre (astigmatizmus). Šosovka je vyrobená z rôznych variánt hydrogél-silikónu a čím vyšší obsah vody, tým sú priepustnejšie pre kyslík.
Pri manipulácii je treba dať pozor na hygienu a skladovanie. Čisté ruky a prepláchnuté kontaktné šošovky v roztoku sú základ komfortu. Nedodržaním sa zbytočne vystavíte riziku infekcie a nepríjemnému začervenaniu oka. Prvú aplikáciu, ako aj vysvetlenie manipulácie by mal vykonať očný lekár, resp. kontaktológ. V rámci vyšetrenia sa stanovuje zakrivenie rohovky a potrebný priemer šošovky, aby sedela tak akurát. Príliš voľná šošovka sa bude nekontrolovane kĺzať po rohovke a naopak príliš tesná šošovka môže oko pridusiť a spôsobovať pocit rezania, či škrabania.

Aké sú typy kontaktných šošoviek

Šošovky rozdelené podľa intervalu nosenia sú

  • jednodňové
  • dvojtýždňové
  • mesačné

Líšia sa v obsahu vody a v tom, ako dlho môžu byť nasadené v oku.

Jednodňové šošovky sú najlepšie pre športovcov a ľudí, ktorí inak bežne nosia okuliare, ale občas ich potrebujú odložiť, pretože sa nezmestia do športových masiek, lyžiarskych okuliarov, alebo motorkárskych prilieb. Jedinou výnimkou sú vodné športy, kde nie je vhodné ich použitie, pretože voda môže šošovku ľahko vymyť z oka.
Názov prezrádza, že ich používate iba jeden deň a po vybratí z oka sa neskladujú, ale vyhodia. To znamená, že nepotrebujete žiadne puzdro, ani roztok. Navyše majú najvyšší obsah vody a materiál je veľmi jemný. Môžu sa tým pádom nechať v oku aj 24 hodín a nevadí, ak v nich aj zaspíte.
Dvojtýždňové a mesačné kontaktné šošovky majú spoločné to, že po vybratí z oka ich skladujete v puzdre a roztoku. Sú tuhšie, ľahšie sa s nimi manipuluje a dajú sa nasadiť opakovane. Interval dva týždne, alebo mesiac určuje, po akej dobe by ste ich mali vymeniť. Hydrogél silikón má tendenciu zachytávať tuky a nečistoty a tým degraduje. Pri dlhšom nosení hrozí rozmnoženie baktérií a infekcie oka. Sú výbornou voľbou pre ľudí, ktorí nechcú nosiť okuliare na celodenné nosenie kôli imidžu, alebo vyšším dioptriám a hrubým sklám. Mali by sa ale po 8 hodinách z oka vybrať a prestriedať s okuliarmi, napríklad ráno pred odchodom do práce a večer po príchode domov.

Viacohniskové kontaktné šošovky fungujú na báze kružníc po povrchu šošovky, ktoré majú striedavo ohniská do diaľky a do blízka. Oko nimi neuvidí exaktne ostro, ale využíva sa efekt „dopočítania“, interpolácie obrazu. To znamená, že chýbajúce a neostré body sú nahradené ostrým obrazom zo susedných bodov. Zrakové centrum si v podstate chýbajúce časti domyslí. Navyše je obraz prekrížením zrakových dráh pravého a ľavého oka skombinovaný tak, že prádznych bodov je minimum.

Tvrdé kontaktné šošovky

Tieto šošovky sa používajú hlavne na korekciu a podpornú liečbu porúch rohovky, ako napr. keratokonus. Sú to zakrivenia a vydutia, ktoré sú spôsobené stenšením rohovky, alebo aj úrazom. Po nasadení tvrdá šošovka funguje ako opora a vyformuje rohovku do pravideľného guľatého tvaru. Tým sa vykorigujú aj vyššie hodnoty dioptrií a cylindrov. Tvrdé šošovky majú väčšinou oveľa väčší priemer ako dúhovka a zasahujú až do očného bielka (sklera), preto sa volajú aj sklerálne kontaktné šošovky. Ich predpis, použitie a kontrola sa vykonáva pod dohľadom očného lekára. Šošovky sa skladujú v sklenených nádobkách a na čistenie sa používa roztok s peroxidom, takže pred nasadením do oka je nutné ich prepláchnuť roztokom.

Zdroj: https://theeyepros.com/wp-content/uploads/2019/04/glasses-or-contacts.jpeg

Ako si vybrať to najlepšie

Najčastejšie je to kombinácia kontaktných šošoviek a okuliarov. Nositelia okuliarov sa nikdy úplne nevyhnú okuliarom, pretože sú chvíľe, keď okamžité nasadenie šošoviek jednoducho nie je možné, alebo vhodné. Na druhej strane je dobré mať možnosť občas použiť kontaktné šošovky. Rozväzuje vám to ruky a otvára možnosti, ako využiť aj iné pomôcky, masky, alebo aj okuliare pre virtuálnu realitu.

Ak ste precitlivelí na oči, trpíte zápalmi, slzením, suchými očami, alebo máte dioptrie aj na diaľku aj na blízko, tak vám kontaktné šošovky pravdepodobne veľmi situáciu neuľahčia. Budú vás nútiť k neustálej manipulácii a pravdepodobne vám len preskúšajú trpezlivosť. Ak striedate rôzne dioptrie, pracujete v prašnom prostredí, ste po úraze, alebo ste operácii oka, odporúčame sa kontaktným šošovkám radšej vyhnúť.

Ak nosíte okuliare na diaľku celodenne a občas vám vadia, alebo športujete, či jednoducho chcete niekedy zmeniť štýl, ste vhodným kandidátom na kontaktné šošovky. Prínosy ocenia hlavne mladší ľudia, ktorí nemajú oči citlivé a nepotrebujú iné okuliare na čítanie.
Urobte prvý krok a informujte sa na dostupné šošovky v optike vo vašom okolí. Pýtajte si skúšobný pár, ktorý sa väčšinou ponúka bezplatne, alebo v cene roztoku s puzdrom. Nenechajte sa odradiť prvotným neúspechom pri nasádzaní. Len treba získať cit a opakovaním príde aj stabilný úspech.