odovzdavanie.jpg

Prevzali ste si nové okuliare. Čo ďaľej?

Možno ste už ostrieľaný úžívateľ a nie je treba nejak obzvlášť ozrejmovať základy. Možno ale v rukách držíte svoje úplne prvé okuliare. Každopádne sa Vám určite zídu nejaké dobré rady, pomocou ktorých Vám okuliare prinesú najväčší osoh.

Skontrolujte si obsah odovzdanej zákazky

Každú zákazku od nás dostávate v uzavretom igelitovom vrecku spolu so zákazkovým lístkom. Ak ste objednávali nový rám a zábrus nových skiel, sú súčasťou aj pôvodné reklamné fólie a iné súčasti rámu, napríklad vymeniteľné stranice, slnečný klip, alebo náhradné diely dodávané k rámu. Skontrolujte prosím aj to, či ste dostali všetko, čo ste s naším predajcom dohodli, resp. či boli zohľadnené aj individuálne úpravy rámu a nastavenia.

Ku niektorým značkovým sklám, ako ZEISS, Rodenstock, alebo Danae dodávateľ vydáva aj certifikát, ako záruku kvality. Ako pozornosť od nás obdržíte aj novú utierku s logom a našími kontaktnými údajmi, aby ste ich mali vždy poruke.

Ku zákazke nad 100€ od nás dostávate automaticky aj puzdro ku okuliarom.

Uchovajte zákazkovú dokumentáciu na neskôr

Ak je možné, odložte si všetky súčasti zákazky na neskôr. Jednak máte vždy možnosť nahliadnuť do údajov a zistiť detaily, dioptrie a nacentrovanie. Ale zídu sa Vám aj v prípade straty okuliarov, či reklamácie.

Obzvlášť sa hodí odložiť reklamné fólie, podľa ktorých sa v prípade druhého a ďaľšieho zábrusu skiel do toho istého rámu skenuje tvar očnice. Nové sklá potom sedia v ráme ako originál.

Začnite s návykom na okuliare už dnes

Na stránke "garancia návyku" nájdete popis, ako zaručujeme, že Vám okuliare sadnú. Pre čo najlepšie zvládnutie nábehu je potrebné začať okuliare nosiť hneď. Neodkladajte skúšanie na potom.

Jednoohniskové okuliare

shutterstock_658990072_crop_more_scale10.jpgDiaľka

Okuliare na diaľku vyskúšajte ihneď po odovzdaní. Začnite prvé kroky s nimi, zvykajte si na to, ako Vám sedí nový rám a porozliadnite sa po okolí. Je možné, že prvé chvíľe budú trochu neisté. Môžete pociťovať, ťahanie a namáhanie očí, alebo budete neisto odhadovať vzdialenosť. Tento stav by mal prejsť po prvých hodinách.

Blízko
shutterstock_722602105_scale10_crop.jpg

Ešte u nás v predajni, alebo u seba doma, skúste hneď okuliare nasadiť a prečítať zopár riadkov, či v knihe, alebo na monitore. Záleží na správnej vzdialenosti, presne, ako pri meraní dioptrií. Ak ste dohodli, že okuliare budú na 4Ocm, posaďte sa ku tlačenému textu do Vašej bežnej čítacej polohy a pozorujte, ako vidíte riadky. Ak boli okuliare ladené na počítač, lebo na pracovnú vzdialenosť cca. 60-80cm, otestujte ich v pracovnom teréne, alebo pri domácom počítači.

UPOZORNENIE: Pri pohľade do diaľky sa Vám bude okolie rozmazávať. Je to v poriadku, takto fungujú jednoohniskové čítacie okuliare. Podľa sily dioptrie sa môže rozmazanie zdať včšie, alebo menšie. No diaľka týmito okuliarmi nevyzerá dobre.

Bifokálne okuliare

bifocal_crop.jpeg

Na sklách si všimnite ostrý prechod z diaľkovej dioptrie do dioptrie na blízko (čítanie). Tento prechod by mal byť po nasadení okuliarv zhruba vo výške spodného viečka. Príliš vysoko, alebo nízko znamená, že pri pohľadoch bude hlava nútená zotrvať v neprirodzenej polohe, alebo si príjemnú polohu ani nenájdete.

Tak ako diaľkové okuliare, tak ak bifokálne by ste mali začať nosiť čo najskôr a to na celý deň. Dávajte si pozor na obrubníky a schody. Čítací segment totiž vytvára slepú zónu, v ktorej sa môžu nachádzať prekážky. Pre istejší krok je potrebné naučiť sa hlavu sklánať a uisťovať sa.

Multifokálne okuliare

Celodenné

Prvé momenty s multifokálnymi sklami môžu byť šokové. Priestor okolo Vás sa môže začať vlniť, oko v prvom momente nevie, kam má pozrieť a môže sa Vás zmocniť neistota a pochyby, či ste si vybrali správne. Samozrejme, je to veľa nových podmienok a oči sa s týmito sklami musia zžiť.

Pre čo najrýchlejší návyk odporúčame jednoduchý recept:
Nosiť, nosiť a nosiť.

Prvonositeľ multifokálnych okuliarov by určite mal sledovať pri nosení okuliarov, v ktorom mieste ma najostrejšie videnie do diaľky a pri akom náklone hlavy vidí prečítať text. Tieto zóny sú pred očami v prirodzenom postavení, preto diaľka je v hornej časti skla a blízko je nad spodným okrajom rámu.

Hýbte hlavou, nie očami.

Fyzika multifokálnych skiel dovoľuje, aby prechod dioptrií zhora dole bol plynulý. Pri otočení očí do strán ašak matné zóny nedovolia zaostriť na žiaden bod. Aj toto je v poriadku. Takto fungujú multifokálne sklá.

V závislosti od šírky koridoru (a často aj s tým spojenej ceny) je ostrá zóna pred Vami viditeľná vo širšom, či úžšom rozsahu.

shutterstock_183777341_scale10.jpgKancelárske

Zásady návku sú pri kancelárskych multifokálnych sklách takmer identické, ako pri bežných multifokáloch. Jediný rozdiel je, že v hornej časti nie sú hodnoty na úplnú diaľku, ale len do zvoleného rozsahu. Takže nimi vidíte na ohraničenú vzdialenosť, napr. do 2-3m.

Vďaka menšiemu rozsahu dioptrií v týchto sklách sú zóny a koridory komfortnejšie a širšie. Celkový návyk je rýchlejší. Tiež ale platí, že iba nosením si navykneme úplne. Aj napriek tomu, že sú okuliare pracovné a nie na stálé nosenie, by ste im mali dať zo začiaku viac času.

Každodenné čistenie a starostlivosť

shutterstock_1404724439_scale12_crop.jpg

V sekcii "Aby okuliare vydržali" je zopár overených tipov, ako udržiavať svoje okuliare. Primeranou starostlivosťou môžete predĺžiť ich životnosť niekoľkonásobne.

  • Čistite vodou a saponátom každý deň
  • Sklá utierajte iba mikrovláknovou utierkou. Tričká, svetre a vreckovy majú príliš hrubé a tvrdé vlákno
  • Uvoľnené skrutky doťahujte hneď
  • Pokazené okuliare neopravujte sami. Doneste, alebo pošlite ich k nám do dielne a dáme ich do poriadku

Ak niečo nie je v poriadku

Na stránke "spoľahlivá reklamácia" sa dočítate jednoduché pravidlá, podľa ktorých sa pokúsime výjsť Vám v ústrety.

Určite dávame prednosť dobrým vzťahom a skôr, ako by ste mali dospieť do stavu zúrivosti a nenávisti, uplatníme absolútne riešenie formou "záruky vrátenia peňazí".