Očná jóga

Nikdy som sa klasickej jóge naplno nevenoval a registroval som ju ako jednu z disciplín medzi športom, relaxom, meditáciou a nejakým prepojením medzi týmito úrovňami. Preto ani pomenovanie tohto cviku v súvislosti s okom neviem podčiarknúť. Ale ak je jóga aj na rozhýbanie a natiahnutie stuhnutých svalov, tak to sedí úplne. Odborníci vo svojej téme prosím reagujte, registrujte a komentujte.

Rozcvička svalov

Ak má očná jóga na niečo slúžiť, tak je to práve na lenivé očné svaly. Teda moment, lenivé očné svaly? Veď čítam tento text, vidím do diaľky, pozerám na mobil a všetko je v poriadku. Aké lenivé oči? Asi také, že ste niektorí možno spozorovali, aké náročné je preostriť zrak z počítača na druhú stranu miestnosti, alebo po práci vyštartovať autom domov a sústrediť sa v súmraku na horizont.

Nie je to náhoda, ale fyziologický jav – akomodačný kŕč..

Ako funguje akomodácia?

Akomodácia je funkcia oka, ktorá pomocou svalov mení ohniskovú vzdialenosť – fokus. Sval ktorý ovláda šošovku má tvar prstenca a obopína ju po celom obvode. Volá sa ciliárny sval. Keď sa stiahne, šošovka sa stlačí a vytvoria sa plusové dioptrie a vidíme čítať aj na 40cm. Keď sa uvoľní, šošovka sa roztiahne a dioptrie klesajú späť k nule a vidíme dobre do diaľky.

Čo sa deje keď je zrak zafokusovaný na blízko dlhšiu dobu?

Moderní pracovníci sú odsúdení na obrazovky, t.j. na prácu na 60-80cm počas 8 a viac hodín denne. Pre ilustráciu použijem príklad, ako keby ste sa snažili predsviatočný nákup potravín v taškách držať v rukách aspoň 2-3 hodiny bez pohnutia. Taká uletená planka.. Budete sa triasť, budete ufkať, budete všetko. len nie štastní. Keď nakoniec hodíte tašky o zem a precítite odkrvené ruky, zvoláte „konečnééééééééé!“. Ešte chvíľu ani len nepomyslíte niečo dvíhať zo zeme, ruky vyložíte do stabilnej polohy a ste radi, že ste radi.

Rád zvádzam úvahy o tom, čo je pre človeka prirodzené a čo nie na to, čím človek žil pred 100, 200, 1000, či 10000 rokmi. Mal úplne iné podmienky a máloktoré by sa dali porovnať s civením do obrazovky. Za tak krátku dobu sa orgán ako oči geneticky nedokážu prispôsobiť jednostrannej záťaži. Oni sa prispôsobia, ale dočkajú sa toho až ďaľšie generácie. Preto pre nás súčasných priemerných ľudí bude veľkou pomôckou očiam trochu pomôcť. Ako?

Preostrenie, alebo metóda 20 – 20 – 20

Americkí vedci zistili… Ale nie moment. Na toto netreba Amerických vedcov. Len niekto spomedzi pozorovateľov tomuto postupu nalepil nálepku 20 – 20 – 20, čo by po Slovensky aj tak nesedelo,  lebo je to skratka pre

Každých 20 minút, pozrieť na 20 sekúnd do vzdialenosti 20 stôp

Viac info tu

preto, je oveľa prirodzenejšia forma jednoducho každých 20 minút pozrieť na chvíľu na niečo do diaľky. Ak máte to štastie, že sedíte vedľa okna s výhľadom, tak ste rovno vyhrali optickú pomôcku. Neváhajte ju denne používať.

A čo ostatné okohybné svaly?

Správna otázka. Okom nám hýbe celkom 6 svalov. Síce poznáme len štyri smery, hore, dole, doprava a doľava, ale ďaľšie dva svaly oko dokonca ešte aj rotujú. Je to celkom vyfintený mechanizmus, ako si dopriať pekný 3D obraz okolia.

Všetkým svalom sa páči rozcička. Preto každý jeden z nich z času na čas potrebuje zažiť kontrakciu a uvoľnenie. Vďaka bohu vieme oči ovládať vedome a preto nimi vieme zazerať po kolegyniach a kolegoch do strán, poobzerať si sadrokartónový podhľad, či skúmať parkety, či koberec pod nohami. Zámerne nepoužívam ortodoxné formuly typu 30 sekúnd na 30 metrov, pretože nie sme roboti s laserovým zameriavaním a milimetrovou toleranciou. Ale existuje veľa dobrých postupov, ako precvičiť každý sval v krátkej dobe a nevynechať ani jeden z nich.

10 minút pre zdravé oči

Mnohí z Vás navštevujete fitness centrá, bicyklujete a beháte. Venujete tomu čas a odhadujem, že je to aspoň 30-60 minút denne. Venujte z celého dňa očiam aspoň 10 minút. A kľudne to spojte s Vašími hobby. Ak máte zrovna husté obdobie a voľný čas je cudzí pojem, skúste aspoň počas práce niečo z týchto cvikov. Môj obľúbený je cvik #4 – zavrieť oči a relaxovať 🙂

  • Exercise #1. žmurkanie
  • Exercise #2. otáčanie hlavy pri sústredenom pohľade
  • Exercise #3. pohľad do ľava a do prava
  • Exercise #4. zavrieť oči a relaxovať
  • Exercise #5. pohľady do rôznych strán
  • Exercise #6. otváranie a zatváranie očí
  • Exercise #7. tlak na spánky
  • Exercise #8. obrkeslovanie geometrických tvarov
  • Exercise #9. očné drepy – pohyb hore dole
  • Exercise #10. posilnenie očí – preostrovanie blízko / diaľka

Znížia sa tým dioptrie?

Očná jóga je zameraná na svaly. To ako sa oko hýbe, natáča a preostruje dokáže zmeniť Váš pocit videnia. Môžete mať dojem ostrejšieho obrazu, alebo menšej námahy. Samotné dioptrie sa týmito cvikmi ovládať nedajú, pretože na nich má vplyv skôr fyzika, lom svetla, ohniskové vzdialenosti a aj genetika. Viete si týmito cvikmi ale udržiavať oči vo forme. Znamená to to, že tými istými očami, okuliarmi či kontaktnými šošovkami budete vidieť dobre dlhšiu dobu.

Často sa stretávam s otázkou, ako je možné očiam pomôcť  a predísť okuliarom, alebo spomaliť nárast dioptrií. Spomedzi všetkých metód sa najviac prikláňam práve očnej jóge. Je to metóda zadarmo, vyžaduje len pevnú vôľu a disciplínu, prípadne nejaký MEMO-sticker na monitor a aplikovať každý deň. Keď sa potom niekedy u Vás vo firme stretneme na dni zraku pri meraní dioptrí, možno mi budete vedieť zreferovať Vaše postrehy a pozitívne reakcie.

Všetko dobré a do VIDENIA!