Staráme sa aj o oči tých najmenších a najdrahších. Deti, takisto ako aj dospelí, potrebujú vidieť dobre. O to viac, že sa v útlom veku do cca. 6-tich rokov života formuje aj zrakový vnem, zraková dráha (nervové prepojenie sietnice a zrakového centra v mozgu) a pohybové a akomodačné reflexy očí. Preto chceme rodičom pomôcť a ponúkame screening dioptrií, cylindrov a odchýliek aj s odborným výkladom a odporučením.
Kedy treba spozornieť?
Deti sami bohužiaľ nevedia presne povedať, čo sa deje. Nemajú horšie videnie s čím porovnať, alebo tomu sami nevenujú až takú pozornosť. Sú obklopené podnetmi a ich život je neustálé objavovanie a neskúmajú sami seba. Je to skôr povinnosťou rodičov všímať si ich zvonku.
V prípade očí sú známky zhoršeného videnia ľahko badateľné. Dieťa si opakovane môže trieť oči, žmúri alebo nevydrží dlho pri nejakej aktivite s upreným zrakom na diaľku, či blízko. Môžu to byť aj začervenané a slzavé oči, alebo dokonca kruhy pod očami. Výraznejšie prejavy sú napríklad zabiehanie očí a nedostatočný obojstranný fokus na jeden bod.
Ak je ľahší prejav len sporadický, ide pravdepodobne len o tik, alebo prívyčku. Všímajte si preto, či sa nejaký prejav často opakuje. Medzi mylné znaky patria aj prvácke zlozvyky „písanie nosom“, kedy sa zlým posedom, alebo prílišnou koncentráciou deti skláňajú tesne k zošitu. Neurobíte ale nič zlé, ak aj takýmto žiakom dáte očí preveriť. Moderná doba ponúka čoraz ľahšie dostupnejšie metódy. Napríklad aj rýchla zastávka u nás v optike.
Čo obsahuje screening?
Pomocou moderného autorefraktometra 2Win Kaleidos od firmy Adaptica meriame naraz pravé aj ľavé oko a zisťujeme hodnoty ako
- dioptrie
- cylindre (astigmatizmus)
- zabiehanie očí
- čistotu odrazu sietnice
- porovnanie priemeru zreníc
Všetko sú to citlivé parametre a aj menšie odchýlky je možné zviesť na niektorý druh zhoršeného videnia. Najčastejšie zisťujeme posun v refrakcii oka, teda to, ako ostro oko vidí napr. do diaľky a neskorším domeraním aj na blízko.
V akom veku screeningujeme?
V praxi je to obmedzené tým, ako dieťa vie spolupracovať a koľko vydrží pozerať uprene jedným smerom. Meranie sa dá spraviť aj po sediačky, kedy dieta sedí rodičom na kolenách. Odpadá tým strach a cíti sa bezpečnejšie. Na podporu merania tých najmenších má Kaleidos aj funkciu dúhového svetelného LED kolotoča, ktorý pritiahne detskú pozornosť na pár sekúnd. To stačí na presné zmeranie.
V skratke povedané, dá sa zmerať už od 1+.
Čo s meraním ďalej?
Ak sa ukážu len minimálne odchýlky a nie je vážnejšie podozrenie na zhoršený zrak, odporúčame pokračovať v bežnom fungovaní a riadiť sa s kľudom podľa Vášho pediatra.
Ak by sa pri meraní ukázali mimoriadnejšie hodnoty, poradíme Vám, čo by boli ďaľšie rozumné kroky. Kým u dospelých je doriešenie ostrého zraku priamočiarejšie, teda najčastejšie zhotovením dioptrických okuliarov, tak u detí je postup zložitejší práve vývinom a rýchlou zmenou v raste, hormonálnych úrovniach, dedičných predispozíciách, a iných faktoroch, ktoré sledujú hlavne lekári. Očný lekár, ako napríklad aj skúsená pani MUDr. Elízová v ordinácii https://ophthalmo.sk/ Vám s vážnejšími veci ochotne pomôže.
Často však vieme pomôcť aj deťom hneď z prvej ruky a odborným optometristickým meraním vyjasniť všetko neostré, či na tabulu v škole, alebo na šlabikár či knižku pri čítaní. Zo skúseností a pozorovania detských tvárí sa dá prečítať veľa. Deti naštastie nie veľmi vedia klamať a to, čo vidia, resp. nevidia, vedia gestami, slovami, alebo niekedy len úsmevom na tvári úprimne potvrdiť.
Koľko stojí meranie?
Screening stojí 12€ a zahŕňa slovné zhodnotenie, ako aj zaslanie PDF výstupu na e-mail na neskoršie porovnanie.
V rámci pravideľných týždňov screeningu pre deti niekoľko krát do roka však ponúkame samotné zmeranie bez výstupu úplne bezplatne. Sledujte našu facebookovú stránku
a dozviete sa o všetkých takýchto udalostiach včas.
Každý drobec, väčší aj menší dostane za statočnosť aj malú pozornosť 😉